Akcja sądowa banków przeciwko „frankowiczom”

By 24 stycznia, 2022Kredyty frankowe
banki-pozywają-frankowiczow
Piotr R. Graczyk adwokat

Z początkiem 2022 r. w warszawskim Sądzie Okręgowym zaobserwować można lawinowy wzrost pozwów wnoszonych przez banki przeciwko swoim kredytobiorcom frankowym.

Do XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, utworzonego w 2021 r. w celu rozpoznawania spraw dotyczących kredytów frankowych, wpływają setki pozwów (średnio sto dziennie) wnoszonych przez banki przeciwko własnym kredytobiorcom frankowym. W pozwach Banki domagają się zwrotu wypłaconego kapitału oraz zapłaty za korzystanie z udostępnionego kapitału.

Pozwy kierowane są przeciwko kredytobiorcom, którzy na bieżąco spłacają raty kredytu a nawet tym, którzy kredyt spłacili ale zakwestionowali ważność umowy kredytu w postępowaniu sądowym, pozywając bank. Kredytobiorcy powinni podjąć niezwłocznie działania obronne. W szczególności należy wnieść odpowiedź na pozew, gdyż brak reakcji może prowadzić do negatywnych konsekwencji procesowych, w tym nawet do wydania przez Sąd wyroku zaocznego. Wyrok zaoczny może uwzględniać całość żądań banku i stanowić podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego w przyszłości.

Jeśli otrzymaliście Państwo przesyłkę z Sądu zawierającą odpis pozwu banku lub wniosku o zawezwanie Państwa do próby ugodowej, chętnie udzielimy odpowiedzi na Państwa pytania: kredyty@rgw.com.pl lub przez infolinię tutaj.

Czytaj więcej:
https://pulapkifrankowe.pl/index.php/2022/01/21/banki-pozywaja-kredytobiorcow-frankowych-co-zrobic-po-otrzymaniu-odpisu-pozwu/